Polecam lekturę
John C. Maxwell
„5 poziomów przywództwa”
Ludzie idą za Tobą bo Cię cenią za to kim jesteś i co sobą reprezentujesz, czy idą za Tobą bo muszą? I w jednym i w drugim przypadku jesteś przywódcą. Tylko to są dwa skrajnie różne poziomy przywództwa. A może jesteś gdzieś pomiędzy?
Książkę tę warto przeczytać po to by określić swój aktualny poziom przywództwa, zrozumieć jego mocne i słabe strony oraz świadomie nakreślić sobie swoja własną drogę w tym zakresie. Jest to absolutna podstawa do pracy nad swoim przywództwem.
„21 niezaprzeczalnych praw przywództwa”
John Maxwell w tej książce nie odkrył Ameryki, ale ją uporządkował. Ubrał przywództwo w 21 klarownych praw, które w jasny sposób opisał i zobrazował. Ta książka przedstawia esencję przywództwa i wyjaśnia na czym się ono opiera.
Szybko można złapać co już stosuję w życiu, a czego jeszcze nie, albo co stosuję niewłaściwie i dlatego mi nie wychodzi. Ta wiedza inspiruje do zmian na lepsze. Według mnie jest to obowiązkowa lektura dla tych co poważnie chcą rozwijać swoje przywództwo.
„Zwyciężysz, ale nie w pojedynkę”
W jednej ze swoich książek John Maxwell napisał, że jeżeli uważasz, iż otaczający cię ludzie wykazują negatywną postawą, to czas przyjrzeć się sobie samemu. I ta książka pomaga to uczynić. Wyjaśnia prostym językiem, obrazuje jasnymi przykładami oraz inspiruje do działania.
Zatem jeżeli czujesz się osamotniony i inni nie chcą z Tobą działać, to sięgnij po tę książkę. A także jeżeli chciałbyś współpracować z innymi jeszcze lepiej niż dotychczas, to też po nią sięgnij.
„Wszyscy się komunikują, niewielu potrafi się porozumieć”
W tytule John Maxwell zawarł stan rzeczy, z którym stykamy się w codziennym życiu. I niestety ten stan często bardzo komplikuje życie. Na szczęście ta książka zawiera sprawdzone sekrety komunikacji, która prowadzi do porozumienia. Tych kilka prostych zasad odmieniły już komunikację (i życie) wielu przedsiębiorców, menadżerów i innych osób.
Polecam każdemu, kto chce być wśród tych „niewielu”, którzy komunikując się potrafią się porozumieć.
„Liczy się dzisiaj”
Często masz wrażenie, że dzień dzisiejszy wali Ci się w gruzy? Nie jest to miłe uczucie. A jeżeli to się powtarza często bądź staje się codziennością to jest to dramat.
A wcale nie musi tak być. W tej książce John Maxwell w sposób klarowny wyjaśnia od czego zacząć i na co zwrócić uwagę by tak nie było. By było wręcz przeciwnie, by Twój dzień był majstersztykiem. Jego wskazówki naprawdę działają. Dlatego polecam!
„Myślenie kategoriami zmiany”
Albert Einstein powiedział, że problemów nie da się rozwiązać będąc na tym samym poziomie myślowym, na jakim byliśmy, stwarzając je. Aby rozwiązywać problem trzeba zmieniać sposób myślenia.
W tej książce John Maxwell opisał w bardzo prosty i klarowny sposób 11 sposobów myślenia. Przyswojenie tej wiedzy daje umiejętność płynnej zmiany sposób myślenia adekwatnie do potrzeb i wyzwań. Polecam!
„15 niezawodnych praw rozwoju”
„Firma to ludzie. Im lepsi ludzie, tym lepsza firma” – mawiał Jack Welsch. Chcąc rozwijać firmę należy zatem zadbać o rozwój ludzi ją tworzących. A rozwój to proces, któremu należy stworzyć odpowiednie warunki.
W tej pozycji John Maxwell klarownym językiem opisuje jakie prawa rządzą procesem rozwoju. Poznając je będziesz wiedział jakie warunki należy stworzyć, aby ten proces był efektywny. Dlatego warto po nią sięgnąć.
Chris Lowney
„Heroiczne przywództwo”
Towarzystwo Jezusowe bez kapitału i biznes planu w ciągu jednego pokolenia stało się najbardziej wpływową korporacją. Jezuici byli zaufanymi władców europejskich, chińskich, mongolskich oraz japońskich. Posiadali sieć kontaktów oplatających cały ówcześnie znany świat. To wszystko dzięki przywództwu opartym na samoświadomości, które rozwijał w sobie każdy jezuita. Chris Lowney w tej książce opisuje ten rodzaj przywództwa.
Polecam ją każdemu, kto chce wejść na najwyższy poziom przywództwa.
„Heroiczne życie”
„Dwa najważniejsze dni w twoim życiu, to dzień, w którym się rodzisz, i dzień, kiedy pojmujesz, po co” (Mark Twain). I to „po co” powinno wynikać z twoich wewnętrznych, głębokich pragnień. Tylko wówczas przestaniesz uganiać się za motylami i zabierzesz się za kopanie żyły złota. Tylko wówczas będziesz mógł kroczyć przez życie swoją drogą. I na jego końcu będziesz mógł powiedzieć „tak, dobrze spożytkowałem ten czas”.
Ta pozycja przedstawia jak odkryć swoje „po co”. Polecam każdemu, a zwłaszcza właścicielom firm, menedżerom i każdemu kto chce być liderem!
„Lider Papież Franciszek”
Papież Franciszek w 2013 roku powiedział, że „dzisiejszy świat bardzo potrzebuje nowych świadków. Nie tyle nauczycieli, ile świadków. Nie trzeba mówić dużo, ale mówić całym życiem: konsekwencją w życiu, konsekwentnym życiem!”. Jest to nakreślony obraz lidera potrzebnego szczególnie dziś.
W tej książce Chris Lowney na przykładzie różnych sytuacji z życia Papieża Franciszka obrazuje jakie cechy są charakterystyczne dla takiego lidera. Polecam każdemu, kto chce stać się liderem na obecne czasy.
Inni autorzy
„Zasady skutecznego przywództwa”
Stephen R. Covey
Stephen R. Covey, to konkret, zerojedynkość, jest białe lub czarne. Nie ma szarości. W tej książce jasno przedstawia zasady skutecznego przywództwa. I do tego klarownie dokonuje podziału na przywództwo wobec siebie samego, w rodzinie i w firmie, czyli życiu zawodowym. Ta kolejność jest ważna, bo nie ma skutecznego dowodzenia ludźmi w firmie, czy przewodzenia w rodzinie, jeżeli nie jesteś w stanie kierować samym sobą.
Polecam tę książkę każdemu, kto szuka konkretnych zasad skutecznego przywództwa i do kogo przemawia konkretny, bezkompromisowy przekaz.
„Od dobrego do wielkiego”
Jim Collins
Wielu autorów stawia najpierw jakąś tezę, a następnie w książce przedstawia argumenty i przykłady na jej poparcie. Jim Collins w niniejszej publikacji na początku postawił pytanie i to dobre pytanie. Następnie opisał trwające kilka lat badania, które przeprowadził wraz ze swoim zespołem i wnioski, które stały się odpowiedzią na postawione pytanie. Jest to zatem książka inna od całego szeregu pozycji związanych z rozwojem firm.
Polecam ją każdemu właścicielowi firmy, który świadomie chce by jego organizacja przerodziła się z dobrej w wielką.
„Menedżer skuteczny”
Peter Drucker
Peter Drucker, to już marka sama w sobie. „Menedżer skuteczny” to książka wprowadzająca człowieka w meandry bycia dobrym menedżerem. Drucker zwraca uwagę na kwestie, o które trzeba zadbać na samym początku. Bez tego nie ma skutecznego menedżera. To co ma na myśli, trafnie obrazuje przykładami zaczerpniętymi z życia konkretnych osób – menedżerów wielkiej klasy. Książka ta wymaga cierpliwości tak, jak proces stawania się skutecznym menedżerem.
Polecam ją każdemu, kto jest chce stać się skutecznym menedżerem, ale chce się do tego zabrać w sposób odpowiedni, z odpowiednią, wymaganą dla tego procesu cierpliwością.
„Kto przewodzi nie musi zarządzać”
Jack Welch
Jack Welch to menedżer wysokiej klasy. Kto może z takim człowiekiem przebywać na co dzień i podpatrywać jego zachowania w pracy jest szczęściarzem. Takich ludzi jest niewielu, ale wśród nich był Robert Slater. W tej pozycji dzieli się z nami tym co zobaczył. Czyni to w taki sposób, że ma się wrażenie uczestniczenia w konkretnej sytuacji. Przemyca powiedzenia, którymi operował Jack Welch, a które są takimi „smaczkami” zapadającymi w pamięć. Dzięki temu szybciej się je wdraża do swojej codzienności.
Polecam każdemu przedsiębiorcy, menadżerowi, który chce być lepszym przywódcą.
„Umysł lidera”
Iwona Majewska – Opiełka
Ta książka, to „Menedżer skuteczny” Petera Druckera w pigułce. Zawiera ten sam zakres informacji, jednak w ujęciu bardziej syntetycznym. Stąd nie znajdziesz tutaj pogłębienia tematu. Ale czyta się za to „bez bólowo” i szybko.
Polecam każdemu, kto chce sprawdzić o co chodzi w tym przywództwie i czy to jest w ogóle dla mnie.
„Co tylko zechcesz. 40 lekcji dla nowoczesnego biznesmena”
Derek Sivers
Autor pokazuje jak nie dać się zwariować w tym świecie pełnym sprzecznych informacji i robić biznes po swojemu, bazując na tym co się lubi. A na koniec dnia i tak wychodzi się na swoje i ma się zadowolenie zarówno z drogi, którą się kroczyło, jak i z jej efektu końcowego.
Polecam, czyta się sympatycznie i szybko.
„24 lekcje przed objęciem stanowiska menedżera”
Morey Stettner
Krótka, syntetyczna pozycja dająca podstawową wiedzę o tym jak się zachować na początku drogi bycia menedżerem, aby nie zepsuć sprawy na samym starcie. Jest to podstawa wskazująca na ważne sprawy.
Warto aby sięgnęli po nią początkujący menedżerowie. Ale nie zaszkodzi również tym z długim stażem. Czasami i doświadczonym osobom przydaje się odświeżenie podstawowe.
„Steve Jobs”
Walter Isaacson
Człowieka o tym imieniu i nazwisku nie trzeba przedstawiać. Książka opisuje bardzo szczegółowo biografię tej znanej postaci od dzieciństwa zaczynając, poprzez wzloty i upadki, a na sukcesie kończąc. Jest to obszerna pozycja, ale możne przy jej pomocy zobaczyć, w jaki sposób różne doświadczenia z czasów dzieciństwa przekładają się na sposób funkcjonowania człowieka w życiu dorosłym. Ta książka pozawala zrozumieć choć w części Steve`a Jobsa, a tym samym uczy rozumieć innych ludzi.
Polecam każdemu menedżerowi, właścicielowi firmy, który chce lepiej rozumieć innych.
„Myślenie pytaniami”
Marliee Adams
Jak uczyć innych samodzielności? Zadając im pytania? Najlepiej pytania otwarte. Aby to robić sprawnie, trzeba myśleć pytaniami. I ta pozycja pokazuje jak się nauczyć myśleć pytaniami w codzienności. Czyta się ją przyjemnie i szybko, bo napisana jest w formie opowieści, a do tego nie jest zbyt obszerna. Zawiera także konkretne wskazówki, a więc nie trzeba się głowić, by wyselekcjonować z niej wiedzę – teorię.
Polecam każdemu, kto na co dzień pracuje z ludźmi i ma już dość ciągłego mówienia innym jak mają coś zrobić. Chciałby natomiast aby ludzie zaczęli wykazywać się inicjatywą.
„Coaching dla menedżerów”
Julie Starr
„Ja, czyli jak zmienić siebie”
Tadeusz Niwiński
„7 sekretów efektywnych ojców”
Ken Canfield
„Dzikie serce tęsknoty męskiej duszy”
John Eldredge
„Droga dzikiego serca”
John Eldredge
„Droga prawdziwego mężczyzny”
David Deida
„5 języków miłości”
Gary Chapman
„Druga strona chaosu”
Margaret Silf
„O życiu szczęśliwym w dobie kryzysu, czyli obrona ubóstwa”
Zdzisław Józef Kijas OFMConv
„Twoje szczęście jest w Tobie”
John Powell SJ
„Czym jest duchowość ignacjańska?”
David L. Fleming SJ
„Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”
José Ignacio Tellechea Idígoras